Parteneriate si evenimente

Prietenii nostri dedicati educatiei celor mici
Impreuna pentru copiii nostri!

Punctul de baza in munca noastra este stabilirea unei relatii de comunicare cu parintii. Colaborarea dintre institutia noastra si parinti este esentiala. De asemenea, Gradinita si Cresa ,,Patricia” se implica in proiecte nationale si internationale, ia parte activ la viata comunitatii din Cluj, organizeaza evenimente pentru copii si parinti si transforma perioada copilariei intr-o lume de basm pentru cei mici.

In Gradinita si Cresa ,,Patricia” fiecare luna aduce cel putin un eveniment deosebit la care sunt invitate sa participe toate grupele, iar in planificarea activitatilor se tine cont de varsta copiilor si limba de predare a grupei.

Institutul Goethe

Centrul Cultural German

Colegiul National George Cosbuc

Scoala Onisifor Ghibu

Colegiul National Gheorghe Sincai

Asociatia Greenwild

Scoala Populara de Arte Tudor Jarda

Asociatia Promisiune

Asociatia “Parteneriat pentru Dezvoltarea Capitalului Uman si Alternative Sociale”

Parteneriate cu familiile copiilor

Parteneriate cu cofetaria Savoir

Biblioteca Octavian Goga

Gradinita Lumea Copiilor

Gradinita 22 din Sibiu

Politia Rutiera Cluj

Polus Center

Cabinete stomatologice

Iata cateva dintre cele mai iubite activitati

desfasurate in parteneriat cu alte organizatii si asociatii”

,, Waldtiere auf Weltreise”

Este un proiect desfasurat in parteneriat cu Institutul Goethe din Bucuresti si Institutul Goethe din Melbourne, Australia. Am fost singura gradinita din Romania care a participat la acest proiect.

,, Lumea dinozaurilor “

Este proiectul care a fascinat timp de doua saptamani toate grupele din gradinita. In cadrul proiectului am participat la o expozitie de dinozauri si am castigat premii la concursul desfasurat de EXPO Transilvania cu aceasta ocazie. Lucrarilor de colaj si picturilor copiilor li s-au datorat premiile si diplomele primite.

,, Saptamana painii”

In cadrul acestui proiect am aflat mai multe despre cum se produce painea, am vizitat o fabrica de paine si apoi ne-am pregatit singuri covrigi si paine.

Participarea la concursul de dans  ,, Dansul stelutelor” avizat de catre Inspectoratul Scolar Cluj- Napoca

Eveniment de caritate ,, Targ de primavara” organizat in parteneriat cu HARIBO ROMANIA si Mini Golf in centrul comercial ,, Polus Center”

Parteneriat cu Colegiul National George Cosbuc  ,, Gradinita, izvor al prieteniei”

Parteneriat cuColegiul National George Cosbuc ,, Obiceiuri si traditii romanesti”

Carnavalul animalelor

Serbari de Craciun, 8 Martie , sfarsit de an scolar

Workshop de creatie ,, Magic Easter Eggs ”

Ateliere de creatie cu parintii

Festival de toamna ,, Povestea dovleacului”

Jocuri si concursuri de 1. iunie

Spectacol de improvizatie cu parinti si copii

Piese de teatru organizate lunar in cadrul gradinitei, impreuna cu diversi parteneri.