FACILITATILE GRADINITEI PATRICIA

Copiii au nevoie de mai mult decat de o cresa si o gradinita.
Patricia ofera nenumarate optiuni pentru dezvoltarea multilaterala a personalitatii, pentru recreere si joaca.
Impreuna pentru copiii nostri!

facilitati-abc
music2

ABC SMART MUSIC & KIDS

Este un proiect inovativ care cuprinde module separate adaptate nivelului de varsta. Introdusi intr-o lume de poveste prin intermediul muzicii, copiii participa la activitati educative in limba engleza, desfasurate prin joc si miscare.
In cadrul claselor, sunt utilizate o varietate de instrumente muzicale, alese cu mare grija si selectate special pentru varsta copiilor.

stiinte-icon

STIINTE SI EXPERIMENTE

La varsta prescolara, copilul are deja o viziune generala despre modul in care interactioneaza materia universala, asadar este pregatit sa aprofundeze cunostintele sale in arii restranse, pentru o descifrare progresiva a vietii pe Pamant. Daca si curiosul tau a atins aceasta varsta speciala, ajuta-l sa-si fructifice potentialul intelectual cu aceste experimente stiintifice distractive pentru prescolari.

stiinte-2
facilitati-pictura
pictura-icon

PICTURA

Materialele inedite utilizate deschid noi oportunitati pentru prescolari, incurajandu-le latura creativa. Intelegand importanta deosebita a culorii in mediul ambiant si in viata, ne-am oprit asupra acestui element de limbaj plastic, pentru a-l aprofunda. Pictura este activitatea preferata de copii, in care pe langa dezvoltarea simtului estetic, se stimuleaza expresivitatea si creativitatea.

dansuri-icon

DANSURI

Parte integranta a educatiei fizice, dansul cuprinde miscari ce reflecta sensibilitate, gratie si eleganta, expresivitate si voiciune, sincronizarea ritmului miscarilor cu muzica fiind mijlocul de baza al dezvoltarii educatiei fizice si estetice.

facilitati-dans
facilitati-pian
pian-icon

PIAN

Inconjurati de personaje de poveste, copiii invata jocul armoniilor muzicale, alergand in sus si in jos pe clapele jucause ale pianului.
Copiii isi formeaza deprinderi de a canta, asculta si interpreta muzica, dar si deprinderi de coordonare psihomotrica.

cooking-icon

COOKING

Copiii invata impreuna sa pregateasca preparate simple, in timp ce afla lucruri noi despre o nutritie sanatoasa. In acelasi timp, se invata rolul legumelor, cerealelor, fructelor in alimentatie si rolul vitaminelor pentru o dezvoltare armonioasa.

facilitati-cooking-1
ws2
facilitati-hat

WORKSHOPURI

Organizam frecvent, impreuna cu parintii, workshopuri cu teme ingenioase si atractive pentru copii. O alternativa creativa pentru timpul liber.

facilitati-eco

EDUCATIE ECO

Grija pentru natura este un pilon de baza al educatiei. Credem cu tarie in intelegerea si protejarea mediului inconjurator. Pe langa programele umanitare desfasurate de Paste si Craciun ,urmarim sa crestem copiii in respect fata de natura si iubire pentru lumea care ne inconjoara. Copiii din Gradinita si Cresa ,, Patricia” invata despre importanta colectarii hartiei si separarea deseurilor. Isi dezvolta creativitatea si indemanarea desfasurand diverse activitati cu materiale refolosibile si invata sa protejeze mediul in care traim.
Look deep into nature, and then you will understand everything better. – Albert Einstein

eco1